pondelok 4. apríla 2011

Nie je nám jedno ako to tu vyzerá

Pokiaľ sa mesto nevie postarať o to ,aby sa v ňom cítili obyvatelia dobre, musia sa chopiť iniciatívy samotní Bratislavčania. Načo nám sú trávnaté plochy ktoré sú naozaj iba tým a ničím viac? Slúžia možno psom, no aký človek by si ľahol na trávu ktorá je jednak veľmi riedka, jednak zašpinená ale hlavne nie je považovaná za miesto kúsku vzácnej prírody, iba za umelú nedokonalú výzdobu. Tento postoj je potrebné zmeniť. Špiníme svoje okolie a potom frfleme aká je Bratislava škaredá oproti ostatným mestám. Hlavným problémom je ale naša mentalita, kto by dnes zdvihol zo zeme papierik? Jednoducho so povie že ich je aj tak priveľa a prejde ďalej. Následne je nespokojný s prácou miestneho úradu alebo magistrátu že nedokážu zabezpečiť čistotu v uliciach.

Kde je ale láska k Bratislave? Každý ju iba  využíva a nič jej nevráti. Hnutie Pressburg embassy vytvorilo akciu Guerilla Gardening, ktorá ma už dlhú tradíciu po celom svete. Je to forma aktivizmu kde vysádzanie kvetín v meste bez povolenia vyjadruje nespokojnosť s absenciou flóry, našim primárnym cieľom bolo ale vyvolanie rešpektu voči mestu, lásky ku mestu a pocitu mesto skrášľovať lebo je aj naše a bude také ,akým ho urobíme my. Na facebooku sme založili event ktorź trvá od začiatku apríla po máj. Vyzvali sme ľudí aby išli do ulíc a vysadili si kvetinku, urobili tak mesto "prírodnejším". Pridalo sa zatiaľ 160 ľudí, ktorí zdieľajú rovnakú myšlienku.

V sobotu 2. apríla sme sa s nakúpenými kvetinkami z miletičky a starou hlinou a substrátmy z dedkovej záhradky stretli s neurčitým plánom čo ďalej. Keďže sme toho nemali veľa, snažili sme sa využiť to čo najefektívnejšie, teda zasadiť niekam kde je naozaj veľa ľudí. Presunuli sme sa na korzo kde sme na Zelenej ulici vybrali poškodenú kachličku, nasypali dnu zeminu a zasadili tri sirôtky. Pokračovalo sa cez Kapitulskú, Laurínsku až sme nakoniec skončili na Hlavnom námestí. Vo všetkých prípadoch sme sa zamerali na poškodenú pešiu zónu, niekto by to mohol nazvať vandalizmom, je to ale upozornenie na rozbité chodníky. Rastliny v strede cesty vytŕčali a zaujali pozornosť, viacero ľudí sa pousmialo, pofotilo ale aj pozitívne ohodnotilo. Dokonca ani mestský policajti, ktorí sa na nás pozerali z 10 metrov nám nič neprišli povedať. Na konci dňa sme si s pocitom dobre vykonanej práce odfúkli, no prišlo nemilé prekvapenie, kvetiny na Zelenj ulici boli preč a kachlička na svojom mieste, ževraj po nich prešlo auto. No škoda, ostali ale ďalšie a najlukratívnejšia pred japonskou ambsádou na Hlavnom námestí.


Nemohol som uveriť keď som na ďalšie ráno išiel skontrolovať stav. Jediná Kapitulská ulica nebola poškodená, na Hlavnom námestí už nič nebolo. Či už to urobil podgurážený angličan alebo samotné mesto, sklamanie a hnev boli na mieste. No odradiť sme sa určite nedali, práve naopak. Fotodokumentáciou z akcie sme dúfam boli inšpiráciou pre ďalších a ďalších. Stačí naozaj málo. Navštívenie trhu alebo záhradkárskeho obchodu, nakúpenie semiačok alebo rovno kvetín, vyhliadnutie dobrého miesta a zasadenie. Pokiaľ ľudia budú vidiet, že si ostatní svoje mesto vážia, možno zmenia svoj postoj. Človek môže rozprávať aké su ostatné mestá od Bratislavy krajšie, otázkou je ale čo môže on sám urobiť pre to aby bol krajší práve Prešporok.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára